نما ساختمان

پروژه های نما ساختمان اصفهان

مجید رضایی | ساختمایه

 نمای ساختمان یا به عبارت دیگر ظاهر ساختمان، اولین بخش از اجزای حارجی یک ساختمان محسوب می شود که ارتباط مستقیمی با منظره ی اطراف خود برقرار می کند. این ارتباط معمولا با هدف جذب مخاطب به ساختمان از طریق ارتباط چشمی ( eye-contact ) نسبت به فرم خاص و شیک آن شکل می گیرد که مهارت معمار، تیم فنی و اجرایی آن از فاکتور های اصلی آن به شمار می آیند. به طور معمول، نمای ساختمان می تواند به دو قسمت مجزا داخلی و خارجی تقسیم شود که هر کدام از آن ها با توجه به پارامترهای تاثیرگذار در طراحی نمای ساحتمان، رویه متفاوتی را دنبال می کند. در ادامه مقاله، به عوامل موثر در نمای ساختمان از قبیل طراحی نما، انواع نما ساختمان در کنار مقایسه پروژه های طراحی نما ساختمان اصفهان به طور خلاصه اشاره خواهیم کرد. برای دیدن مطالب کامل عنوان های زیر می توانید به مقاله های مرتبط آن مراجعه و نمونه کارهای تیم ساختمایه را ارزیابی کنید. 

طراحی نما ساختمان

همان طور که اشاره شد، در ساخت نمای ساختمان تیم اجرایی و فنی یک مجموعه طراحی، زیر نظر مهندس معمار آن نقش موثری در افزایش جذابیت هویت بصری یک ساختمان ایفا می کنند. اما قبل از طراحی نما ساحتمان، عوامل موثر مرتبط با آن مشخص می کند که طراحی چه سمتی و سویی را دنبال می کند و به چه شکل می تواند طراحی شود تا جلوه ی متفاوتی را پیدا کند. این عوامل موثر شامل: موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات، هارمونی رنگ، انواع نما ساحتمان، مصالح و بودجه کارفرما. در بیشتر پروژه های نما ساختمان اصفهان، تیم حرفه ای ساختمایه با در نظر گرفتن این پارامترهای تاثیرگذار، توانسته است تا به امروز با اجرای بیش از 21 پروژه طراحی نما ساختمان در اصفهان کارنامه درخشانی در این زمینه به دست آورد که علاوه بر آن نمونه کارهای دیگر مهندس مجید رضایی در دیگر دسته های طراحی قابل مشاهده است. 

انواع نما ساختمان

در طراحی اولیه نما، دومین پارامتری که بعد از موقعیت تاثیرگذار در روند طراحی می باشد، نوع نما بر حسب مسکونی یا تجاری آن است که هر کدام هویتی مستقل دارند و در شکل های گوناگون به وجود آمده است. نما رومی، نما شیشه ای، نما چوبی و نمای آجری در بین نماهای گوناگون از پر کاربرد ترین نوع نما محسوب می شود.  

نمای رومی

در نمای رومی شکل و استایل خاص آن بیشتر جنبه ی تجملاتی دارد که از سنگ برای المان های تزئینی آن در نمای ساختمان، از قبیل ستون های سنگی، برجستگی ها، قرنیز ها، نرده ها و  قوس های گرد استفاده می شود. این نوع نما تا به امروز توانسته است محبوبیت بسیاری در بین عموم پیدا کند. پروژه طراحی نما ساختمان اصفهان در شهر شاهین شهر یک رزومه کار موفق  در تیم ساختمایه است که از سنگ تراورتن در طراحی نما رومی آن استفاده شده است. به کاربردن ستون های سنگی و نرده در کنار نورپردازی آن باعث شده است تا جذابیت بصری نما ساختمان اصفهان جلوه ای متفاوت پیدا کند. 

نما شیشه ای 

استفاده از شیشه در کنار دیگر المان های تزئینی نمای ساختمان با هدف نشادن دادن جذابیت داخلی ساختمان کاربرد دارد که در اکثر شهر های مدرن، این نوع نما ساختمان در بیشتر نما ساختمان های تجاری دیده می شود. همچنین در طراحی نما استفاده از شیشه در نما ویلا و باغ در کنار نما ساختمان مسکونی با ترکیب دیگر مصالح ساختمانی در نظر گرفته می شود که در بیشتر پروژه های نما ساختمان اصفهان این نمونه کار توسط ساختمایه اجرایی شده است. 

 نما چوبی  

نوع دیگر از نما که از قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته ، نمای چوبی می باشد. در گذشته استفاده از چوب بیشتر در فضا داخلی و غیر مرطوب به دلیل آسیب پذیری آن در رطوبت کاربرد داسته است . اما با پیشرفت تکنولوژی، چوب های با کیفیت در دما های مختلف حرارت دیده و در نما خارجی با ترکیب دیگر مصالح یا مجزا از آن استفاده می شود. یکی دیگر از نمونه های مدرن نما ساختمان اصفهان در باغ غدیر ( علاوه امینی )  می باشد که از چوب ترموود و شیشه برای طراحی آن استفاده شده است. 

نما آجری 

خشت های گلی که امروزه نمونه های قدیمی از آجر هستند، در قدیم برای ساخت مکان های مختلف کاربرد داسته است که به مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی مانند چوب (به دلیل پیشرفت تکنولوژی) قرار گرفته است. تولید انواع آجرهای نسوز با کاربرد و رنگ های متنوع، نمای آجری را به یکی از نما های پرکاربرد برای طراحان تبدیل کرده است که در فرم و استایل های خاصی ( مانند طراحی نما ساختمان اصفهان در شهرک نگین ) طراحی می شود. 

هزینه طراحی نما ساختمان  

با توجه به افزایش قیمت مصالح استفاده شده در ساخت نمای ساختمان، هزینه طراحی نما ساختمان در سال 1402 بر اساس هرمتر مربع ( سه بعدی ) به طور میانگین از 70000  تا 140000 هزار تومان می باشد. این تعرفه وابسته به نوع پروژه و قرار گرفتن آن در مناطق گوناگون متفاوت است، چرا که مدارکی برای هر پروژه ساختمانی ارائه می شود فرایند خاص خود را به همراه دارد.  تیم طراحی ساختمایه با مشاوره رایگان خود در طراحی نما ساختمان اصفهان، به شما کمک می کند تا نمای دلخواه خود را با صرف کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن اجرا کنید. 

جمع بندی نهایی

نمای ساختمان به طور کلی، هویت یک ساختمان محسوب می شود که با توجه به انواع آن ، حساسیت بسیاری به دلیل ارتباط آن با مخاطب و منظره های اطراف آن دارد و عموما می بایست با طراحی داخلی ساختمان تداخل نداشته باشد. خوشبختانه در ساخت نما ساختمان های مدرن و شیک، مجموعه های حرفه ای در زمینه معماری وجود دارد که در ایجاد نما های متنوع، نمونه کارهای آن قابل مشاهده می باشد و کارفرما می تواند آن ها را از نظر سابقه، رضایت مشتریان و … با یک دیگر مقایسه کند. تیم حرفه ای ساختمایه نه تنها در زمینه نما ساختمان اصفهان بلکه در دیگر دسته های طراحی هم رزومه های موفقی را به دست آورده است که نشانگر خلاقیت مهندس مجید رضایی و رضایت مشتریان این مجموعه است. 

ارسال نظر