طراحی کلینیک پزشکی

مقدمه طراحی کلینیک زیبایی

 طی گذر زمان خدمات متنوع مراکز درمانی باعث پیدایش حرفه های جدید در پزشکی شده است. این مراکز درمان با استفاده از فناوری های نوین، بسیاری از نیاز های افراد را در زندگی بر طرف کرده است. مانند:

مطب های زیبایی در سراسر دنیا، جایگاه و محبوبیت بسیاری  در بین مردم پیدا کرده است. زیرا افراد به زیبایی و مراقبت از آن اهمیت فراوانی می دهند. اما طراحی کلینیک پزشکی در مقایسه با دیگر طراحی ها در کلینیک مانند طراحی کلینیک زیبایی دارای دو جنبه ی متفاوت است.  از این رو، در این مقاله قصد داریم به مسائل مهم و مفید در زمینه های مختلف، مربوط به طراحی  و  تفاوت آن با مطب دندانپزشکی بپردازیم که نمونه کارهای تیم ساختمایه  در طراحی کلینیک پزشکی اصفهان می تواند کمک بسیاری کند؛ ازجمله:

 • مفهوم کلینیک زیبایی و خدمات گوناگون آن
 • اصول اولیه طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی
نمای داخلی دکوراسیون اتاق پزشک
دکوراسیون اتاق پزشک
طرح دکوراسیون زرد کلینیک دندانپزشکی
دکوراسیون کلینیک

 کلینیک زیبایی؟! چیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

امروزه، استفاده از تجهیزات پیشرفته توسط پزشک متخصص برای محافظت از پوست یا جراحی زیبایی، مفهوم کلنیک زیبایی را بهتر بیان میکند. به طور کلی این مراکز، پتانسیل بالای برای پیشگیری یا تشخیص بیماری های پوستی و جوان تر سازی ظاهر افراد دارند که باید در این زمینه تخصص کافی را کسب کنند. اما چه خدماتی برای افراد، به خصوص بانوان، در این مراکز اهمیت فراوانی دارد؟ خدمات متنوع  از جمله:

 • لیزر مو های زائد پوستی
 • تزریق ژل
 • بوتاکس
 • لیفتینگ صورت
 • اصلاح فرم بینی
 • جراحی های صورت
 • و….

در طرف دیگر کلینیک دندانپزشکی خدمات متفاوت تری نسبت به کلینیک زیبایی ارائه می دهد که طراحی کلینیک پزشکی را با چالش های جدید و کارآمدی روبه رو می کند و نیازمند اصول کاربردی است؛ مانند:

 • ترمیم دندان 
 • محافظت از دندان
 • و…

در پروژه طراحی کلینیک پزشکی اصفهان واقع در شهرکرد، می توانید نمونه های طراحی داخلی و عکس کلینیک را مشاهده کنید.

دکوراسیون زرد کلینیک دندانپزشکی مدرن
نما جانبی دکوراسیون
نمای داخلی سالن انتظار کلینیک
دکوراسیون سالن انتظار کلینیک

ظوابط طراحی کلینیک زیبایی و کاربرد پلان

طراحی کلینیک زیبایی، نیازمند توجه پزشک به فضای داخلی و اصول آن است.به طور کلی، فضای متعادل و هماهنگ در طراحی کلینیک پزشکی ، می تواند بیانگر نگرش های مثبت مراجعه کنندگان نسبت به کلینیک باشد. این رویکرد مثبت، نیازمند پیوستگی و انسجام درونی در طراحی داخلی است. از این رو، 4 اصول اصلی در دیزاین داخلی می تواند در بهترشدن این فرایند نقش متفاوتی را ایفا کند. از جمله:

 • تعادل در ریتم و تکرار عناصر داخلی
 • سنجش جو داخلی
 • برجسته سازی نقاط اصلی
 • خنثی سازی محیط متضاد

تعادل در ریتم  و تکرار عناصر داخلی

تکرار المان ها مشابه می تواند نشان دهنده خلاقیت یا مهارت طراح،  به منظور بهبود تعادل محیط در جذابیت بصری باشد. به همین دلیل، برای جلوگیری از طراحی محیط کسل کننده و دستیابی به الگوی منحصر به فرد، نیازمند ثبات و تعادل در بین عناصر تکراری هستیم. مانند، تکرار الگوی مدرن با نورپردازی حرفه ای یا به اصطلاح مخفی. این تعادل یا برابری اجسام می تواند به بهبود نگرش بیمار نسبت به طراحی کلینیک پزشکی  و نما بصری آن کمک فراوانی کند.

سنجش جو داخلی

بدون تردید، سنگین بودن جو داخل کلینیک زیبایی می تواند واکنش های منفی را برای بیماران به وجود آورد. در حالی که افراد همواره حس خوبی نسبت به محیط های شلوغ و پر رفت آمد ندارند و نیازمند فضای آرامش بخش و سبک هستند. از این رو، پزشکان می بایست به جای چیدمان مبلمان و وسایل اضافی در کلینیک، از وسایل کاربردی و بهینه تر در طراحی کلینیک زیبایی، به خصوص فضا کوچک استفاده کنند. علاوه بر آن، می توان با سنجش محیط  داخلی و پرهیز از شلوغی به فضای متعادل و با ثبات در کلینیک دست یافت.

برجسته سازی نقاط اصلی

مفهوم برجسته سازی نقطه اصلی در کلینیک می تواند به منظور تاکید بیشتر به یک شی یا فضا داخلی باشد. در طراحی کلینیک پزشکی، پیشخوان مطب یا میز پذیرش قابلیت زیادی برای متمرکز شدن دارد. زیرا فعالیت اصلی بیماران در کلینیک های پزشکی همواره نسبت به پذیرش اتفاق می افتد. به همین خاطر، با تاکید بیشتر در طراحی کلینیک، می توان جلوه متفاوت تری را برای  نقاط اصلی در نظر گرفت.

خنثی سازی محیط متضاد

گاها المان های متضاد می توانند نقش بسزایی در ایجاد فضای دراماتیک و مدرن داشته باشند. به بیان ساده، به غیر از رنگ های خنثی، استفاده از اشکال متضاد در کنار یک دیگر، عامل موثری در افزایش جذابیت نمای داخلی کلینیک محسوب می گردد. 

 

نمای جلویی پذیرش کلینیک دنداپزشکی
دکوراسیون پذیرش کلینیک
دکوراسیون داخلی کلینیک دندانپزشکی لاکچری
دکوراسیون داخلی کلینیک

جمع بندی

 بهترین نتیجه ای که می توان از این مقاله به دست آوریم، شناخت طراحی کلینیک زیبایی و اصول کاربردی آن است. به طور کلی ، با درک خدمات مفید این مرکز درمان و مقایسه آن با حرفه های مرتبط، متوجه شده ایم که طراحی در هر دسته از دیزاین داخلی کلینیک در پروژه طراحی کلینیک پزشکی اصفهان، تیم ساختمایه تلاش کرده است تا طراحی داخلی مطابق با اصول و قواعد مربوط به تخصص دنداپزشکی اجرا شود.