طراحی کلینیک دندانپزشکی شهرک سلامت

نما داخلی کلینیک

مقدمه طراحی کلینیک دندانپزشکی

مسئله مهمی که در ده های متوالی همه افراد با آن روبه رو هستند، سلامت دندان است. این مسئله باعث شده است تا کلینیک های دندانپزشکی در سایه پیشرفت علم و فناوری، در

 • ترمیم دندان
 • دندان سازی
 • درمان بیماری های دهان و دندان
 • زیبایی دندان
 • و…

تاثیرگذار باشند. در طرف دیگر این مراکز درمان، محدودیتی در سنین مختلف نسبت به خدمات متنوع آن ندارد که اغلب در میان کودکان باعث استرس و تنش می شود. به همین خاطر طراحی کلینیک دندانپزشکی، جایگاه منحصر به فردی در درمان و سلامت دندان دارد که در ادامه به بررسی 5 عامل مرتبط با طراحی و اهمیت آن در مطب دندانپزشکی بیشتر آشنا خواهیم شد. از جمله:

 • عملکرد
 • امنیت
 • راحتی
 • دسترسی
 • سفارشی سازی
طراحی کلینیک دندانپزشکی
عکس-کلینیک-دندانپزشکی
طراحی مطب دندانپزشکی
عکس-مطب-دندانپزشکی

عملکرد بهتر با مدیریت فضا داخلی

با گذشت زمان همه ما نیازمند اطمینان به پزشک متخصص و تجربه آن، نسبت به ترمیم دندان هستیم. اما چطورمی توانیم در کنار این اعتماد، در جذب مراجعه کنندگان  موثرتر عمل کنیم؟ با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی می توانیم به اهمیت دو یونیت مختلف در فضا داخلی و تاثیر آن بر بیماران پی ببریم از جمله:

 • پیشخوان مطب
 • سالن انتظار کلینیک

 

طراحی سالن انتظار کلینیک
سالن انتظار کلینیک
طراحی پیشخوتن کلینیک
طراحی-داخلی-پذیرش کلینیک

پیشخوان، مرکز اصلی کلینیک 

در نگاه اول، پیشخوان کلینیک نقطه آغازین مطب دندانپزشکی برای فعالیت اصلی بیماران است. به همین خاطر، میز پذیرش می بایست رو به روی درب اصلی یا نزدیک به آن واقع شود. علاوه بر آن، میز پذیرش کلینیک دندانپزشکی باید از ارتفاع مناسب برخوردار باشد تا عملکرد بهتری در سوالات بیماران، نوبت دهی و مدیریت فضا داخلی کلینیک داشته باشد.

سالن انتظار، آرامش محیط

سالن انتظار مطب ، مهره اصلی در طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی است. به همین خاطر، طراح کلینیک باید دقت کافی نسبت به آن داشته باشد. زیرا بیماران نسبت به وقت گذراندن در مراکز درمان حساس هستند، پس نیازمند مدیریت محیط داخلی با المان کاربردی، به مظور ایجاد حس بهتر و لذت بخش برای بیماران هستیم.

دکوراسیون اتاق انتظار
دکوراسیون-داخلی-اتاق-انتظار
طراحی دکوراسیون داخلی پذیرش
دکوراسیون-داخلی-پذیرش

امنیت یا روانشناسی محیط

نگرش هر کسی در زندگی نسبت به محیط تمیز و مرتب متفاوت است. به عبارت دیگر، محیط های غیربهداشتی عامل موثری در کاهش اعتماد و ایجاد نگرش منفی است. به همین دلیل، نمای داخلی کلینیک دندانپزشکی مرتب و تجهیزات بهداشتی آن نشانگر امنیت در فضا داخلی است. به عنوان مثال، در زمان بیماری های فراگیر، رعایت بهداشت در  کلینیک پزشکی اولین اقدام ضروری برای هر پزشک محسوب می گردد. بنابراین، پزشکان نمی توانند نسبت به اصول بهداشتی بی تفاوت باشند. زیرا کلینیک دندانپزشکی غیر بهداشتی مکان مناسبی برای درمان یا ترمیم دندان نخواهد بود.

نما داخلی کلینیک
طراحی نما-داخلی-کلینیک
اتاق کار درمان
طراحی-نما-اتاق-کار-درمان

راحتی یا آسودگی بیشتر در زمان انتظار

همان طور که به اهمیت سالن انتظار کلینیک دندانپزشکی پی بردیم، تجهیزات یا مبلمان مناسب، به همان اندازه اهمیت فراوانی دارد. به عنوان مثال، اگر مراجعه کنندگان ترجیح دهند تا وقت خود را در مطب دندانپزشکی سپری کنند، مبلمان یا صندلی های آزار دهنده می تواند آن ها را به  فراری دادن از کلینیک تشویق کنند. بنابراین پزشکان با فراهم کردن وسایل مناسب در سالن انتظار، می توانند اقدامی موثر در جذب نگرش مثبت بیماران انجام دهند. علاوه بر آن، بیماران می توانند در زمان نوبت خود احساس آرامش  و راحت تری در محیط داخلی کلینیک داشته باشند.

دکوراسیون داخلی کلینیک
طراحی-دکوراسیون-کلینیک-دندانپزشکی
طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی
طراحی-نمای-مطب-دندانپزشکی

دسترسی بهتر به تجهیزات ضروری

در بیشتر مراکز درمانی، سرویس های بهداشتی در کنار تجهیزات آن باید در دسترس بیماران قرار گیرد. اهمیت آن در دندانپزشکی در مقایسه با دیگر مراکز، نشانگر این است که حتی بیماران در هنگام ترمیم دندان هم نیازمند به آن هستند. از این رو، سرویس بهداشتی کلینیک دندانپزشکی، نباید از اتاق های درمان دور باشد و نیازمند ابعاد اصولی در طراحی است. در طرف دیگر، با پیشرفت فناوری می توان تجهیزات مناسب تری برای راحتی بیماران و درمان بیماری های دندان فراهم نمود.

دکور مطب دندانپزشکی
دکوراسیون-مطب-دندانپزشکی
دکوراسیون داخلی لاکچری مطب داندانپزشکی
دکوراسیون-داخلی-مطب-دندانپزشک

آخرین قدم در جذب اعتماد، سفارشی سازی

همان طور که متوجه شده اید، عوامل موثری در طراحی مدرن کلینیک دندانپزشکی و اصول آن وجود دارد. در کنار این اقدامات مفید، ایده های کاربردی و عملی به بهبود فرایند جذب بیماران و راحتی آن ها کمک فراوانی می کند؛ از جمله:

 • آثار هنری
 • موسیقی ملایم
 • کتاب های داستان
 • مجله های سرگرمی

در طرف دیگر، خلاقیت طراح کلینیک دندانپزشکی نسبت به دیوار، سقف و کف کلینیک می تواند این روند را هوشمندانه تر و متفاوت تر جلوه دهد؛ مانند:

 • کاغذ دیواری
 • پالت های رنگی
 • سقف هنری
 • کناف
 • پی وی سی
 • و…
طراحی کلینیک دندانپزشکی لوکس
طراحی-کلینیک-دندانپزشکی
طراحی دکوراسیون مدرن و لوکس
طراحی-دکوراسیون-کلینیک

سخن آخر

شاید افراد شخصا به غیر از اصول طراحی کلینیک به عوامل تاثیرگذار آن، مانند تجربه پزشک در سلامت دندان اهمیت فراوانی بدهند. اما، این اصول کاربردی می تواند در تجربه و دیدگاه بهتر نسبت به مراکز درمان و باید ها-نباید های آنها موثرتر واقع شود. بنابراین، میتوانید با مطالعه دیگر مقالات مفید در دسته طراحی کلینیک و طراحی مطب، اطلاعات کافی و تاثیرگذار  نسبت به آن به دست آورید.

طرح پلان کلینک دندانپزشکی
پلان-طراحی-کلینیک-دندانپزشکی

پروژه طراحی کلینیک  –  سال 1401

 

این پروژه واقع در شهرک سلامت اصفهان در بزرگراه آقابابایی قرار دارد. طراحی کلینیک دندانپزشکی جناب آقای دکتر زمانی در سال 1401  انجام شده است. همانطور که در عکس کلینیک و عکس مطب مشاهده میکنید در طراحی پروژه های درمانی حفظ اصول طراحی کلینیک بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال دکور کلینیک پوست با زیر فضاهای کلینیک زیبایی و پلان کلینیک زیبایی و با اصول طراحی مطب دندانپزشکی متفاوت است. همینطور در موارد جزئی تر انتخاب مبل کلینیک زیبایی با طراحی اتاق انتظار مطب دندانپزشکی تفاوت دارد. گروه مهندسی ساختمایه با توجه به سابقه در این حوزه تلاش میکند؛ طراحی کلینیک و طراحی مطب موارد فوق را به دقت مورد بررسی قرار دهد.